Enter your keyword

Zupełnie Nowa Zelandia

Zupełnie Nowa Zelandia

Zupełnie Nowa Zelandia

Kiedy usłyszałem od kolegi, że para jego znajomych przemierza pieszo Nową Zelandię, byłem zaskoczony. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że można przemierzyć jakiś kraj wzdłuż jedynie na nogach. Krótko po tym, jak wrócili do Polski ze swojej (kolejnej już) podróży życia, zostali zaproszeni na AGH. Zgodzili się zaprezentować slajdowisko jako pierwszym właśnie nam, a niecałe dwa miesiące później byli już naszymi gośćmi. Zwiedzić cały kraj wyłącznie pieszo? Taki pomysł był dla mnie czymś zupełnie nowym. Właśnie – zupełnie nowym. Tak jak odległa, druga Zelandia.

6 czerwca 2019 roku ląd oddalony o prawie 18 tys. kilometrów od Krakowa znalazł się dla nas na wyciągniecie ręki. Swoją drogą, czy istnieje bardziej odległy kawałek świata, który można odwiedzić? Do „Kraju Długiej, Białej Chmury”, jak nazywają swoją ojczyznę Maorysi, wybrali się pod koniec 2018 roku Renata i Maciek Czerscy z Nieregularnika z Podróży. Przeszli oni Te Araroa Trail przebiegający przez Wyspę Północną oraz Wyspę Południową Nowej Zelandii w 145 dni, pokonując przy tym 3082 km.

Maciek i Renia w swojej opowieści zwrócili uwagę na geoturystyczne aspekty jakie można znaleźć na szlaku Te Araora.

Maciek i Renia w swojej opowieści zwrócili uwagę na geoturystyczne aspekty szlaku Te Araora.

Przygoda zaczęła się 28 października 2018 roku na Przylądku Reigna, gdzie geograficznie od północy zaczyna się Nowa Zelandia. Stąd nasi prelegenci wyruszyli. Szlak początkowo wiedzie przez morskie wybrzeże, co jakiś czas zmieniając całkowicie grunt pod nogami i widoki dookoła. Trasa wędrówki zachwyca na każdym odcinku. Te Araroa ukazuje różnorodność nowozelandzkich krajobrazów od piaszczystych plaż na Wyspie Północnej, przez rzeki, wierzchołki wulkanów, tereny górzyste, fiordy, aż po wielkie i otwarte przestrzenie. Wiedzie do przylądka Bluff na Wyspie Południowej. Mozaika krajobrazów sprawiła, że Te Araroa został uznany przez National Geographic Polska za najpiękniejszy pieszy szlak na świecie[1].

Renia i Maciek w ciągu kilku miesięcy spędzonych w Nowej Zelandii mieli okazję przejść przez wilgotne lasy, górskie szczyty Alp Południowych, płynąć kajakiem, a także wspinać się po stoku wulkanu. O tym, jak trudny bywa szlak Te Araroa, nasi prelegenci przekonali się podczas przekraczania rzeki anastomozującej Rangitaty. Są miejsca na trasie, których nie da się przejść suchą stopą. Czasem można liczyć na lokalnego przewoźnika, który drewnianą łodzią przeprawi na drugi brzeg.

zupelnie-nowa-zelandia-13

Blue Lake w Nelson Lakes National Park.

Bez wątpienia jednym z najciekawszych miejsc, jakie pojawiły się na slajdowisku, było Blue Lake. To niewielkie jezioro na Wyspie Południowej jest najczystszym naturalnym zbiornikiem wody słodkiej na świecie. Pozioma przejrzystość wody sięga nawet 80 metrów. Uwagę słuchaczy przykuł również wulkan Ngauruhoe, który zagrał Górę Przeznaczenia w filmie Władca Pierścieni. Obok niego wyrasta stożek Tongariro, a także Ruapehu.

Nazwa szlaku po maorysku oznacza „Długą Drogę”. Te Araroa – New Zealand’s Trail[2] powstał w 2011 roku, jednak jego przebieg jest wciąż aktualizowany. Kierunek marszu wyznaczają pomarańczowe markery widziane w różnych miejscach szlaku. Co jakiś czas na trasie można spotkać niewielkie chatki o różnym standardzie. Stanowią schronienie na noc a także miejsce, w którym można przygotować ciepły posiłek.

zupelnie-nowa-zelandia-09

Każde kolejne zdjęcie i opowieść jeszcze szerzej otwierały słuchaczom oczy i usta, z których co chwila wydobywał się dźwięk zachwytu. Sala 133, która od tego roku jest dumą A-0, ledwo pomieściła widownię. Mimo, iż miejsc siedzących jest aż 110, to tylko kilka zostało wolnych. Nic dziwnego: nietypowa wyprawa, odległa destynacja pozostająca wśród wielu sferą marzeń, mozaika pięknych krajobrazów – przyciągnęły tłumy słuchaczy.

Autor: Szymon Bolek
Zdjęcia: Szymon Bolek i Michalina Krzemień

Galeria Zdjęć


  1. http://www.national-geographic.pl/galeria/5-najpieknieszych-pieszych-szlakow-na-swiecie/1-te-araroa-nowa-zelandia?fbclid=IwAR04z6n8Vb_CwPgoOWiPqRYzHY7xCxR65y8e-WjUpFGI3p13deAIU-kD-t8
  2. https://www.teararoa.org.nz