Enter your keyword

Wyjazd do Geoparku Łuk Mużakowa

Wyjazd do Geoparku Łuk Mużakowa

Wyjazd do Geoparku Łuk Mużakowa

W dniu 22.05.2015 roku odbył się wyjazd dla członków i sympatyków KN Geoturystyka z Krakowa do Geoparku Łuk Mużakowa. Po przyjeździe do Łęknicy i zakwaterowaniu w Hotelu Mużakowskim miało miejsce wyjście do Parku Mużkowskiego będącego jednym z 14 obiektów w Polsce wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Jest to najwybitniejszy przykład ogrodnictwa krajobrazowego w stylu angielskim w Europie. Całe założenie parkowe ma 728 ha, rozciągających się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Podczas spaceru po parku uczestnicy wycieczki chętnie zwiedzili wystawę o jego założycielu, która znajdowała się w Nowym Zamku położonym w centralnym punkcie Parku Mużkowskiego.

Drugiego dnia 23.05.2015r członkowie wycieczki udali się do Niemiec, aby zwiedzić kilka niesamowitych obiektów. Pierwszym z nich był największy w Europie park rododendronów w Kromlau, który zrobił na wszystkich olbrzymie wrażenie. Następnym punktem była wieża widokowa w Weisswasser, z której rozpościerał się widok na odkrywkową kopalnię węgla brunatnego Nochten. Dodatkową atrakcja, którą można było zaobserwować na terenie kopalni była największa w Europie ruchoma maszyna górnicza. Ostatnim punktem po stronie naszych zachodnich sąsiadów był Park Głazów Narzutowych znajdujący się również na terenach pokopalnianych w Nochten.

W ostatni dzień 24.05.2015 r uczestnicy wycieczki udali się na Geościeżkę Dawna Kopalnia Babina, która zakończyła się w Czaplach Nowych. Ścieżka położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych i iłów ceramicznych. Dzisiaj teren ten wyzbył się swojego industrialnego charakteru i zachwyca różnorodnością środowisk, którą można zaobserwować w jeziorkach powstałych po wydobyciu surowców.

Po przejściu Geościeżki, która była ostatnim punktem wycieczki, nastąpił przejazd do Krakowa.

Autor: Agnieszka Handzlik

Galeria Zdjęć

Film z wyjazdu autorstwa Sylwii Makówki: