Enter your keyword

Centrum Geoedukacji Kielce

Centrum Geoedukacji Kielce

Centrum Geoedukacji Kielce

5 kwietnia 2016 przywitał nas iście sierpniową pogodą! Idealny dzień dla Geoturysty by wybrać się na wycieczkę! Mocny skład 16 kołowiczów z dr Elżbietą Gałką na czele odwiedził tym razem Centrum Geoedukacji w Kielcach, gdzie czekali już na nas młodzi, pomysłowi i energiczni pracownicy Geocentrum.

Oprócz standardowego oprowadzenia po ekspozycji dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w takim obiekcie. Nasi przewodnicy dołożyli wszelkich starań, byśmy poczuli się częścią środowiska morza dewońskiego, które było bohaterem ekspozycji stałej pt. Dewońska opowieść i procesy geologiczne. Ponadto odwiedziliśmy punkty widokowe rezerwatu Wietrznia gdzie pogrążyliśmy się w dyskusji o zagospodarowaniu terenu i zagrożeniach jakie mogą się tam pojawić. Najwięcej emocji dostarczyła wycieczka do wnętrza Ziemi w kapsule 5D oraz modele trylobitów i innych dawniej żyjących organizmów – które stały się główną atrakcją fotograficzną.

„Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka, należąca do Geoparku Kielce. Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i jest to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Centrum Geoedukacji to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazuje się wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.” (http://centrum-geoedukacji.pl/onas/informacja/id/3, 17.04.2016). Nic dodać nic ująć. Dzięki temu wyjazdowi zgromadziliśmy sporo informacji na temat procesu powstawania geoparku, zebraliśmy inspiracje do tworzenia produktu geoturystycznego, a także zobaczyliśmy jak można łatwo przedstawić treści geologiczne dla najmłodszych odbiorców w postaci np. tańca tetrapoda.

Ogromnie dziękujemy naszym przewodnikom Kierownikowi Centrum Geoedukacji Panu Michałowi Porosowi i Pani Martynie Sutowicz za wspaniałą opiekę i zabawę podczas zwiedzania Centrum Geoedukacji! Podziękowania należą się również Patrycji Skoczypiec, która świetnie zorganizowała cały wyjazd.

Autor: Adrianna Kawka

GALERIA ZDJĘĆ

Film z wyjazdu autorstwa Adrianny Kawki: